1

Téma: Modelovací čokoládová hmota

Modelovací čokoládová hmota není to můj recept , našla jsem ho v časopise , jen ho používám a jsem s ním spokojená

30g vody a 30 g cukru krystal chvilku povařit ( má to mít teplotu 102 °C) ale není potřeba to přesně měřit- prostě chvilku povařit , pak odstavit z ohně a přidat 100 g glukozového sirupu ( nebo pšeničný, kukuřičný -jaký kdo používá) a rozmíchat a nechat zchladnout na teplotu kolem 40 °C -( nepálí na ruku)
300g tmavé čokolády ( já používám polevu Master Martini - prodávají Malátkovi) rozehřát opatrně taky na teplotu kolem 40°C (já rozehřívám v hrnci na mléko , nebo v MW opatrně po vteřinách a promíchávám )
Cukerný rozvar vleju do čokolády a míchám dokud se pěkně nespojí a neodděluje se od hrnce.Tuto hmotu vyleju na mikrotenovou folii na pracovní plochu a nechám asi tak 1/2 hodiny prochladnout a poté prohňácám a podle potřeby nechám ještě zatuhnout.Skladuji v mikrotenovém sáčku při pokojové teplotě a před použitím znovu propracuju v ruce a pak tvořím růže nebo lístečky atd.
Na bílou čokoládu se musí dát poloviční dávka sirupu, aby to nebylo moc řídké a dalo se s tím pracovat
Časem jsem dospěla u bílé k tomuto postupu :
Bílá modelovací čokoláda
na 500g bílé čokolády dám podle stejného postupu jako u tmavé dám 30g vody +30g cukru a 100g glukozového sirupu a stejným způsobem udělám hmotu a teď ji znovu zahřeju až je víc teplá asi 50-60°C Jen odhaduju tu teplotu (proste je teplá na ruku) a míchám , on se začne vylučovat tuk a ten z misky slévám (minule jsem to zvážila a bylo ho 100g) výslednou hmotu nechám trochu prochladnout a prohnětu ještě za tepla ,aby se nevytvořily hrudky z tuku a pak nechám v mikrotenovém sáčku při pokojové teplotě zchladnout (za 1/2 hodiny je to) a nakonec znovu propracuju