1

Téma: Fondantový a fondánový marcipán

Velkou výhodou tohoto marcipánu je, že se zpracovává asi nejsnáze ze všech hmot, které jsem zatím dělala a jeho chuť je k nerozeznání od mléčného sirupového, po fondantu ani stopa. Pokud použijete navíc glukozu, pšeničný nebo jiný světlý sirup, je to nejsvětlejší hmota ze všech marcipánových mléčných. Ještě k fondantu - je škoda do něj použít wiltonský kvalitní fondant, na toto stačí levnější anglický PME, mají u Fialy po dvou a půl kilech kolem 250 kč, ale už jsem ho sehnala v akci u Vítka za 70 kč kilo. Uděláte z něj trojnásobné množství výborné kvalitní potahovky.
300 gr mouč.cukru, 300 gr fondantu, 300 gr sušeného polot.mléka, 45 gr Omegy nebo jiného 100%ního tuku, 75 gr (2 vrch.lžíce) kukuřičného nebo pšeničného sirupu, případně glukózy nebo medu,vanilkový cukr, mandlová nebo jiná tresť asi dvě lžíce, asi 40 ml vody, přidávat postupně. Vznikne hmota, ze které jdou krásně na tenko vyvalovat lístečky a potahování je taky snadné, na větší figurky bych přidala asi 100 gr sypkých směsí půl na půl.
Obdobná varianta je marcipán fondánový - fondán je hmota určená na polévání větrníků a věnečků, koupíte v cukrárnách nebo velkoobchodech.
Poměr surovin je podobný, dělám dávku z jedné krabice polotučného sušeného mléka (400 gr), 400 gr mouč.cukru, 400 gr fondánu, 100 gr glukozy nebo sirupu, 60 gr Omegy, 60 gr vody a jeden větší vanilkový cukr, tresť podle chuti.
Glukozu s fondánem a tukem trochu nahřeji v mikrovlnce a zapracuji do sypkých hmot, s vodou opatrně, přidávat po troškách. Chuťově je vynikající, na potah a tvoření kytiček a drobných figurek perfektní.